Haber

Veterinerler depremzede hayvanlar için seferber oldu

Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB) ve 56 veteriner odasının üyesi olan gönüllü veteriner hekimler, Kahramanmaraş’ta beyin sarsıntısında zarar gören hayvanlar için tedavi merkezleri kurarak çeşitli çalışmalar yürütüyor.

TVHB’den yapılan açıklamaya göre, depremin ardından hızla örgütlenen ve afet bölgesinde gönüllü çalışmalar yürüten meslek kuruluşlarının başında veteriner hekimler geliyor.

Alınan tüm bildirimler, Türkiye’nin farklı yerlerinden afet bölgesine giden istekli veteriner hekimlere iletilmektedir.

Saha çadırlarında tedavi edilen hayvanlara acil müdahaleler yapılıyor.

Gönüllü veteriner hekimler, WhatsApp kümelerinde gelen bildirimleri değerlendirerek bulundukları illerde Kızılay, AFAD, AKUT ve birçok sivil toplum kuruluşu ile örgütlenirken, sağlık hizmeti sunarken arama kurtarma çalışmalarına da katkı sağlıyor.

Veteriner hekimlerin tedavi ettiği ve bakımına destek verdiği hayvanlar arasında sahipli, sokak hayvanları, büyükbaş ve küçükbaş çiftlik hayvanları yer alır.

ihbar limiti açıldı

Çalışmalar sırasında yaralanan arama kurtarma köpekleri için ilk gün WhatsApp Uyarı Limiti devreye alındı.

Sendika, depremin ilk günü 05396546480 numaralı telefonu “Acil Yardım Hattı” olarak duyurdu. “[email protected]” adresi depremzedelere yardım ve istekli veteriner hekimler için e-posta adresi olarak belirlenmiştir.

TVHB WhatsApp Kriz Masası oluşturuldu. “Afet.Vet” adlı uygulama ile TVHB’ye bağlı veteriner hekimlerin afetlerde kullanabilecekleri bir iletişim ve dayanışma platformu oluşturulmuştur.

Dernek ayrıca sarsıntıda hasar gören veteriner klinikleri için bir yardım fonu oluşturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu