Dünya

G20’de gıda krizi alarmı

G20 Başkanlar Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumu, gıda krizi alarmına sahne oldu.

Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, dünyanın buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu üzere pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıya olduğunu belirttiği G20 Önderler Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumunda, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatının hayati kıymet taşıdığını belirterek, tahıl muahedesinin devam etmesi için memleketler arası toplumun uğraşlarını desteklediklerini bildirdi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi ise dünya genelinde sekteye uğrayan gübre ve tahıl tedarikinin devam etmesi konusunda dünya önderlerine davette bulundu.

Erdoğan, Endonezya’nın Bali adasındaki Apurva Kempinski’de düzenlenen G20 Başkanlar Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katıldı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ise besin ve güç kulvarında tıkanmaya, bunun da emtia fiyatlarında ek artışlara yol açtığını lisana getiren Erdoğan, “Mevcutta, dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır. Keza, dünya gübre piyasası da süratle istikrara kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde, önümüzdeki yıl daha büyük bir gıda krizi yaşayacağız” sözünü kullandı.

Meloni: Tahıl ihracatı hayati kıymet taşıyor

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatının hayati önem taşıdığını belirterek, tahıl anlaşmasının devam etmesi için uluslararası toplumun çabalarını desteklediklerini bildirdi.

enerji ve güvenlik konulu oturumunda konuşan Başbakan Meloni, “Ukrayna’daki savaş, global güç krizini ağırlaştırdı. Fakat nihayetinde milenyumun başından bu yana güç siyasetlerinde ve üretici ile tüketici ülkeler ortasındaki münasebetlerde yapılan pek çok yanılgıyı da belirginleştirdi” dedi.

Gıda konusunun ana öncelikleri olması gerektiğini vurgulayan Başbakan Meloni, İtalya olarak gıda ihtiyacını karşılamak için ithalata bağlı olan Kuzey Afrika’ya dair güçlü endişeler taşıdıklarını ifade etti.

Meloni, Ukrayna’daki tahılın dünya pazarlarına ulaşmasını sağlayan tahıl anlaşmasına da değinerek, “Ukrayna’dan yapılan tahıl ihracatı hayati önem taşıyor. İtalya da Boğaz’dan buğday geçişinin devam etmesi için memleketler arası toplumun gayretlerini destekliyor” sözlerini kullandı.

Hindistan’dan sürdürülebilirlik çağrısı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, iklim değişikliği, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle dünya genelinde sekteye uğrayan gübre ve tahıl tedarikinin devam etmesi konusunda dünya başkanlarına davette bulundu.

ANI News’in haberine göre, Endonezya’daki G20 Tepesi kapsamında düzenlenen Besin ve Güç Güvenliği oturumunda konuşan Modi, son devirde dünya genelinde yaşanan gelişmelerin global tedarik zincirine ziyan verdiğine dikkati çekerek, “İklim değişikliği, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki gelişmeler ve bunlarla ilişkili küresel sorunların üst üste gelmesi dünya genelinde kargaşaya yol açtı. Küresel tedarik zincirleri harabeye döndü” dedi.

Enerji piyasasında istikrar sağlanmalı

Öte yandan, global güç arzına ait değerlendirmelerde bulunan Modi, “Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olduğumuz için Hindistan’ın enerji güvenliği, küresel büyümede de önemli. Enerji arzına ilişkin herhangi bir kısıtlamadan kaçınılmalı ve enerji piyasasında istikrar sağlanmalıdır” diye konuştu.

Modi ayrıyeten, ülkesinin 2023’te G20 Zirvesi’ne mesken sahipliği yapacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu