Haber

CHP’nin Enflasyonun Araştırılması Önerisini AKP ve MHP’li Milletvekilleri Reddetti

CHP’nin enflasyonun ve zamların yurttaşlara etkisinin araştırılması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oyları ile reddedildi. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Hep diyorsunuz ya ‘Cehape devri şu oldu’. İktidarınız boyunca o CHP’nin yapmış olduğu fabrikaları sata sata bitiremediniz ancak yerli üretimi bitirdiniz. Alışılmış düşmez enflasyon. Fabrika dumanı tütmeyen ülkede enflasyon da olur, pahalılık da bitmez” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin enflasyonun ve zamların yurttaşlara etkisinin araştırılması önergesinin öne alınarak görüşülmesi önerisi görüşüldü. AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile öneri reddedildi.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal öneriye ilişkin yaptığı konuşmada, iktidara “Çarşıdan pazardan bir haber. Emeklinin, memurun, personelin, çiftçinin neler çektiğini bilmeyen, A Haber’de kendi yarattığı ‘Dünya bizi kıskanıyor’ yalanına kendisi inanan, Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri ve yöneticilerine milletin halini, enflasyon karşısında nasıl ezildiğini anlatmak için söz aldım” diye seslendi.

Köksal, Türkiye’nin geçmişte tarımda kendine yetebilen bir ülke olduğunu anımsatarak, “Tarımda adeta ithalat yuvasına döndük. Daima diyorsunuz ya ‘Cehape periyodu şu oldu’. İktidarınız boyunca o CHP’nin yapmış olduğu fabrikaları sata sata bitiremediniz fakat yerli üretimi bitirdiniz. Olağan düşmez enflasyon. Fabrika dumanı tütmeyen ülkede enflasyon da olur, pahalılık da bitmez” diye vurguladı.

“MİLLETİN IŞIĞINI DA SÖNDÜRDÜNÜZ”

“Geçen yıl 1 koli yumurtanın fiyatı 30 liraydı, bu yıl 60 liranın üzerine çıkmış” diyen Köksal, elindeki kimi fotoğrafları göstererek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Burada bir salça var, bu salça haziran ayında 9 liraymış, bugün kasımda 45 liraya yükselmiş. 5 ayda 5 katı artmış. Salça salça. Artık beşerler yemeklerine kullanamıyor sizin yüzünüzden. Kömür yüzde 95 artmış. Evvelce sobasına tonla kömür alan gariban, bugün torba ile kömür almaz hale gelmiş. Şeker yüzde 500 artmış. Şeker fabrikalarını peşkeş çekmenin kazığıdır bu. Doğalgaz yüzde 310 zamlanmış, vatandaş artık kombiye dokunamaz hale geldi. Elektrik yüzde 280 artmış, milletin bir ışığı vardı, onu da söndürdünüz.”

İYİ PARTİ: HALKI DERİN YOKSULLUK SARMALININ İÇİNE İTTİNİZ

İYİ Parti Mersin Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı, her 100 haneden 36’sının gelirinden daha fazlasını harcamak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Yani yalnızca hayatta kalabilmek için borçlanıyor, borçlanamazsa da aç kalıyor. Mesela vatandaşlar besine her geçen ay daha fazla para ayırıyor lakin tekrar de birebir ölçüsü tıpkı markayı alamıyor. Sizler yoksulluğu bitireceğiz vaadi ile gelip, halkın yüzde 80’nini yaşadığından geriye düşürdünüz, yetmedi bir de derin yoksulluk sarmalının içine ittiniz” dedi.

Sıdalı, “Market, depo basıp, tanzim satış yapmak yerine bilimin ışığında hareket edin. Mevcut durumdan da anlaşılıyor ki bunu tek başınıza başaramıyorsunuz. Alınacak tedbirlere birlikte karar verelim ki hiç olmazsa vatandaşlarımız iktidarınızda geçirecekleri son kışta rahat etsin” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

HDP: PROTEİN ALAMAYAN, OKULA AÇ GİDEN ÇOCUKLARIN HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ?

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü ise emeğin değerinin her geçen gün düştüğünü ve şirketlerin kar patlaması yaşadığını vurgulayarak, “Yarattığınız minimum fiyat toplumunda kimse geleceğini göremiyor. Cepler, dolaplar boş, dertler ve kaygılar tepe yapmış durumda. Süt içemeyen çocukların vebalini nasıl ödeyeceksiniz? Protein alamayan, okula aç giden çocukların hesabını nasıl vereceksiniz? İşsizlik sigortasını dahi işverenlere peşkeş çekiyorsunuz. İşsizin hakkını nasıl ödeyeceksiniz?” diye AKP’ye sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu