Ekonomi

ECB’nin faiz indirimine ilişkin Haziran-Eylül ikilemi

Rabobank Kıdemli Makrostratejist Bas Van Geffen:

“ECB’nin para politikasını gevşetmeden önce enflasyon görünümüne daha fazla güvenmesi gerekiyor. Bankanın haziran ayında faiz indirimine başlayabileceği öngörüsünü doğru bulmuyoruz. Ancak zayıf bir ihtimal de olsa faiz indiriminin eylül ayında başlayabileceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz.” “Faiz indirimlerinin daha erken gerçekleşebileceği görüşüne sahip olabilmemiz için ücret dinamiklerinin gözle görülür şekilde iyileşmesi gerekiyor. “Ücrete ilişkin veriler yavaşlarsa faiz indirimi beklentilerini Haziran ayına kadar uzatmaları mümkün olabilir.”

Natixis’in Avrupa Makro Araştırma Lideri Dirk Schumacher:

“ECB ilk faiz indirimine haziran ayında 25 baz puanlık bir düşüşle başlayabilecek. Ocak ayı toplantısı herhangi bir özel duyurunun yapılmayacağı olağan bir toplantı olabilir. Fiyat bilgilerinin yayınlanmasındaki gecikme ve değişkenlik nedeniyle, ECB büyük ihtimalle fiyat büyümesinin yavaşlayıp yavaşlamadığını ancak ikinci çeyreğin başlarında değerlendirebilecek konumda olacak. Tabii ki ECB için değerli olan sadece fiyat verileri değil. “Bundan sonra açıklanacak enflasyon verileri ECB’nin para politikası duruşunda temel faktör olacak.”

ING Grubu Baş Ekonomisti Peter Vanden Houte:

“ECB Aralık ayında faiz artırım döngüsünün sona yaklaştığının sinyalini verdi. Finansal piyasalar bu sinyali ve mevcut ekonomik zayıflığı faiz indirimlerinin yakın olduğunun açık işaretleri olarak algıladı. Büyüme ECB’nin beklediğinden daha zayıf kalsa da, euro bölgesi keskin bir resesyona sürüklenmediği sürece ECB’nin kısa vadede para politikasını gevşetmesi için hiçbir neden yok. “ECB’nin henüz enflasyonla ilgili işi bitmedi.”

“Önümüzdeki aylarda enflasyona ilişkin gelişmeleri iki zıt eğilim belirleyecek. Bu trendlerden biri zayıf talep nedeniyle enflasyonun daha fazla düşmesi, diğeri ise Orta Doğu’daki gerginlik sonucu enflasyonist baskılar. “Mevcut piyasa fiyatlandırmasının ironisi, faiz indirimi ihtiyacının daha az acil hale gelmesidir.”

“Finansman koşulları Aralık ayından bu yana rahatladı ve faiz indirimlerinin yapması gereken işi yaptı: büyümeyi desteklemek ama aynı zamanda enflasyon risklerini artırmak. “Sonuç olarak, piyasalar gelecekteki faiz indirimlerini ne kadar agresif bir şekilde fiyatlandırırsa, bu kesintilere ihtiyaç duyulması ve olması da o kadar az olası olacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu