Haber

Biden’dan Erdoğan açıklaması: Görüşmede gündemdeydi

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını açıkladı.

Biden, Delaware’e giderken Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Erdoğan’la görüştüm, tebrik ettim. Hala F-16’larda çalışmak istiyor. Ben de İsveç’le anlaşma istediğimizi söyledim ve harekete geçilmesini istedim. O yüzden yine birbirimizle iletişim kuracağız” dedi.söz konusu.

Erdoğan’ın İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin herhangi bir beklentisi olup olmadığı sorusuna Biden, şu yanıtı verdi: “Bu konuyu gündeme getirdim. Gelecek hafta bunun hakkında daha ayrıntılı konuşacağız.”terimini kullandı.

ABD’de hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, Türkiye’ye F-16 satışı için İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması gerektiği kuralını uyguluyor.

Ayrıca Demokratlar, Ankara’dan Cumhuriyetçilere göre daha fazla talepte bulunuyor. Bob Menendez liderliğindeki demokratlar, Türkiye’den özellikle Yunanistan ve Kıbrıs konusunda tavizler bekliyor. İsveç’in üyeliğini onaylamanın yanı sıra, Ankara’nın Atina’ya yönelik saldırgan tavrını durdurmasını, Azerbaycan’a Ermenistan’a yönelik takviye kuvvetlerini sonlandırmasını ve gazetecileri ve muhalifleri serbest bırakmasını istiyor.

KAYNAK: HABER7

haber-akoren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu