Ekonomi

Son dakika: Erdoğan ile Şimşek’in 2.5 saatlik kritik görüşmesinde ‘isim önerisi’ detayı!

Edinilen bilgiye göre, Mehmet Şimşek’in toplantıya hazırlıklı gittiği ve Türkiye’nin ekonomik tablosuna ilişkin kapsamlı bir sunum yaptığı belirtildi.

Şimşek’in 2,5 saat süren sunumunda Erdoğan’a mevcut ekonomik programın küresel ekonomik gelişmeler dikkate alınarak revize edilmesi gerektiğini söylediği öğrenildi.

“50 MİLYAR DOLARLIK FON SAĞLANABİLİR”

Görüşmede Şimşek, y Yeni bir maliye politikası ve yönetiminin norm olduğunu, faiz politikalarına karşı hoşgörülü olunması gerektiğini söylemek. “E Yeni bir para politikası uygulanmalı ve bir inanç ortamı oluşturulmalıdır. Uluslararası piyasalar ülkelerin merkez bankalarının ne yaptığına bakıyor. Bu nedenle Merkez Bankası Başkanlığı çok değerlidir. Merkez Bankası yönetimi konusunda adımlar atılması gerektiğini düşünüyorum. Güven ortamı tesis edilirse ilk etapta Türkiye’ye 50 milyar dolarlık fon girişi olacak. Bu fonun girişi bir anlamda diğerlerine referans olacak ve devamı gelecek.ifadelerini kullandığı belirtildi.

MERKEZ BANKASI İÇİN İSİM ÖNERİSİ

Faiz politikaları hakkında “Hata payı”Cumhurbaşkanı’nın gerekli olması gerektiği fikrine itiraz ettiği ancak Şimşek’in yavaş yavaş faiz ve para politikalarında atılması gereken adımları açıkladığı belirtildi.

Öte yandan Erdoğan’ın Merkez Bankası yönetimi için isim istediği, Şimşek’in ise birden fazla isim sayarak teklifte bulunduğu öğrenildi.

KAYNAK: Türkiye GAZETESI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu