Haber

Ordulu vatandaşın 20 yıllık baykuş dostluğu

Baykuşla vatandaşın 20 yıllık dostluğu

Her şans eseri yumurtlar, civcivler büyüyünce uzaklaşırlar.

ORDU – Ordu’da yaşayan Atilla Karakaya, 20 yıl önce tesadüfen dünyaya gelen baykuş ve yavrusuyla yakından ilgileniyor. 20 yıldır 50’den fazla yavruyu doğaya kazandıran Atilla Karakaya, serendileri yıkmayı aklına gelen baykuşlar için bozmadığını söyledi.

Perşembe ilçesinde yaşayan Atilla Karakaya’nın tesadüfen evine gelen baykuş 20 yıl önce yumurtladı. Durumu fark eden Karakaya, boş kalan petekleri yavrular için çevirerek buraya yuva yaptı. Karakaya, o günden beri her mart ayında baykuşun gelip yavru bıraktığını, yavruların büyüyünce buradan ayrıldıklarını ifade etti.

“Yaklaşık 20 yıl önce yuva yaptı, o zamandan beri de geliyor”

Yaklaşık 20 yıl önce ilk kez tanıştığı baykuşun her yıl kendini gösterdiğini belirten Atilla Karakaya, “O zamanlar her yıl geldiğini görünce peteği kesip içini baykuşa uygun hale getirdim. her yıl gelir yumurtlar. İlk başta 5 yumurta yapar, yavrulardan birini yok ederdi. Gün geçtikçe yavru sayısı azaldı, bu yıl 2 yumurtadan baykuş çıktı” dedi.

“Baykuş için şansı yükseltmiyorum”

Karakaya, evinin önündeki serendiyi kaldırmak istediğini ancak baykuş için dokunmadığını kaydetti.

“Bir gün gelmezse üzülürüm”

Karakaya, “Orada yuvası hazır olduğu için her yıl gelip yumurtlar ve sonra evin içinde ağlar. Bu hayvana uğursuz derler ama tam tersine doğanın dengesi. Alıştım çünkü Her yıl Mart ayında geliyor, gelmezse üzülüyorum. Her yıl gelmek beni mutlu ediyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu