Ekonomi

NVIDIA yapay zeka için 800 Gb/s ağ platformlarını piyasaya sürüyor

SAN JOSE, Kaliforniya – NVIDIA (NASDAQ:NVDA), yüksek performanslı yapay zeka altyapısına yönelik artan talebi hedef alarak sektörde uçtan uca 800 Gb/s verim sağlayan ilk ağ platformları olan Quantum-X800 InfiniBand ve Spectrum-X800 Ethernet’i tanıttı.

Duyuru bugün yapıldı ve yeni platformlar çeşitli veri merkezlerinde bilgi işlem ve yapay zeka iş yüklerini geliştirmek için tasarlandı.

Quantum-X800 serisi, Quantum Q3400 anahtarını ve ConnectX-8 SuperNIC’i içeriyor ve öncekilerden beş kat daha yüksek bir bant genişliği kapasitesine ve Ağ İçi Bilgi İşlemde dokuz kat artışla 14,4Tflops’a ulaşıyor.

Bu önemli ilerleme, NVIDIA’nın büyük ölçekli yapay zeka uygulamalarını desteklemek için özel olarak tasarlanan Ölçeklenebilir Hiyerarşik Toplama ve Azaltma Protokolü (SHARPv4) ile kolaylaştırılmıştır.

Öte yandan Spectrum-X800 serisi, Spectrum SN5600 800Gb/s anahtarı ve NVIDIA BlueField-3 SuperNIC içeren yapay zeka bulutu ve kurumsal altyapı için optimize edilmiştir. Bu seri, her bir kiracının yapay zeka iş yükleri için performans izolasyonu sağlayarak çok kiracılı üretken yapay zeka bulutları ve büyük işletmeler için özel olarak tasarlanmıştır.

NVIDIA Ağdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilad Shainer’a göre X800 anahtarları, yeni yapay zeka altyapıları için çok önemli olan trilyon parametre ölçeğinde üretken yapay zekaya ulaşmak için çok önemli. Yeni ağ çözümlerini ilk benimseyenler arasında Microsoft Azure ve Oracle Cloud Infrastructure gibi teknoloji devlerinin yanı sıra Coreweave de yer alıyor.

NVIDIA’nın yazılım desteği, trilyon parametreli yapay zeka modellerinin performansını artıran bir dizi ağ hızlandırma kütüphanesine ve yazılım geliştirme kitine kadar uzanıyor.

Kolektif İletişim Kitaplığı (NCCL), Quantum-X800 ağ yapısında GPU paralel hesaplama görevlerinden yararlanarak FP8’i desteklemek için SHARPv4’ü kullanır ve büyük model eğitimi ve üretken yapay zeka için performansı önemli ölçüde artırır.

Quantum-X800 ve Spectrum-X800 platformlarının önümüzdeki yıl dünya çapında önde gelen çeşitli altyapı ve sistem sağlayıcılarından temin edilmesi bekleniyor. Kurulduğu 1993 yılından bu yana hızlandırılmış bilişime öncülük etmesiyle tanınan NVIDIA, çeşitli sektörleri dönüştüren tam yığın bilişim altyapısı tekliflerini genişletmeye devam ediyor.

Bu makaledeki bilgiler NVIDIA’nın basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu