Haber

Muhalefetin seçimlere katılması yasaklandı! ABD Venezuela’ya yaptırımları yeniden uygulayacak

Venezuela’da muhalefet adaylarının başkanlık seçimlerine katılımının yasaklanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkeye daha önce kaldırdığı yaptırımları yeniden uygulamaya karar verdi.

ABD VENEZUELA’YA YİNE YAPTIRIM UYGULADI

Ülke Venezuela’daki başkanlık seçimleri öncesinde çalkantı içinde. Ülkedeki muhalefet partilerinin adaylarının katılımı yasaklandı. ABD, Venezuela’nın petrol, doğalgaz ve altın sektörlerine yönelik daha önce kaldırdığı yaptırımları yeniden uygulamaya başlayacak. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Venezuela’da yapılması planlanan başkanlık seçimlerine muhalefet adaylarının katılmasının yasaklanması nedeniyle ABD’nin Venezuela’nın petrol, doğalgaz ve altın sektörlerine yeniden yaptırım uygulayacağı açıklandı.

PETROL VE DOĞALGAZ SEKTÖRLERİ YAPTIRIMLARLA ŞOK EDİLECEK

Açıklamada, muhalefet adaylarının engellenmesinin, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Üniter Platform temsilcilerinin geçen yıl Ekim ayında Barbados’ta imzaladığı Barbados Anlaşması’na aykırı olduğu, bu yılki seçimlere tüm adayların katılmasına izin verilmesi konusunda bir ilerleme sağlanmadığı belirtildi. ABD, 18 Nisan 2024’ten itibaren yasaklanacak. Venezuela’nın, Venezuela’nın petrol ve doğal gaz sektörlerine yeniden yaptırım uygulayacağı bildirildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro

WASHINGTON’A 14 GÜNLÜK SÜRE İZİN VERİLDİ

Açıklamada ayrıca ABD’nin, Venezüella devletine ait altın madenciliği şirketi Minerven’e ilişkin işlemlere izin veren lisansının da iptal edildiği belirtilirken, söz konusu şirketle iş yapan Amerikalıların tüm süreçlerini sonuçlandırmak için 14 gün sürelerinin olduğu belirtildi.

“ABD ELİNDEKİ MEKANİZMALARI KULLANMAYA DEVAM EDECEK”

Açıklamada, “ABD, taraflar arasındaki diyaloğu ve Venezüella halkının demokratik bir geleceğe olan özlemini destekleme konusunda güçlü kararlılığını sürdürüyor. Uluslararası toplumla ve Venezuela’daki siyasi yelpazedeki tüm barışçıl demokratik aktörlerle birlikte çalışmak ve Venezuela’nın Barbados Anlaşması’ndaki ilkelere dönüşü teşvik ediyoruz.” “Barbados Anlaşması, Venezuela’nın uzun süredir devam eden siyasi, ekonomik ve insani krizini çözmek ve Venezuela’da rekabetçi ve kapsayıcı seçimler düzenlemek için en uygun mekanizma olmaya devam ediyor.”

VENEZUELA’DA BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

Geçtiğimiz Cuma günü Venezuela Yüksek Mahkemesi, Maduro’nun bu yılki seçimlerdeki en iddialı rakibi Maria Corina Machado’nun 15 yıl boyunca kamu görevlerinde bulunmasını yasakladı ve başkanlık seçimlerinde aday olmasını engelledi. ABD, Avrupa Birliği (AB), Panama ve Kanada tarafından 2015 yılından bu yana Venezuela’ya uygulanan 900’e yakın yaptırım bulunuyor. ABD, 2019 yılında Venezuela ile tüm diplomatik bağlarını koparmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu