Ekonomi

Kongre raporu Çin’i ABD’deki fentanil kriziyle ilişkilendirdi

ABD kongre komitesi tarafından bugün yayınlanan bir rapor, Çin’in ABD’deki opioid krizine katkıda bulunan fentanil öncüllerinin üretimini sübvanse ettiğini tespit etti. Temsilciler Meclisi’nin Çin seçici komitesi tarafından hazırlanan rapor, Çinli şirketlerin fentanil analogları ve diğer sentetik narkotiklerin Çin dışında üretimi ve satışı için katma değer vergisi iadesi aldığına işaret ediyor.

Komite, Çin Devlet Vergi İdaresi’nin web sitesinde, uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılan NPP ve ANPP olarak bilinen iki fentanil öncüsü de dahil olmak üzere, %13’e varan indirimler için uygun olan bazı kimyasalların listelendiğini vurguladı. Çin’in 2019 yılında tüm fentanil analoglarını kontrollü maddeler olarak sınıflandırmasına rağmen, bu sübvansiyonların Nisan ayı itibariyle hala yürürlükte olduğu bildiriliyor.

Çin’in Washington’daki büyükelçiliği bu duruma tepki gösterdi ve sözcü Liu Pengyu, ülkenin ABD makamlarıyla uyuşturucu kontrolüne ilişkin işbirliğinde ciddi olduğunu belirtti. Liu, ABD’deki fentanil sorununun nedeninin Çin olmadığını ve Çin’i suçlamanın ABD’deki sorunu çözmeyeceğini vurguladı.

İki partili komitenin Cumhuriyetçi başkanı Mike Gallagher, bugün yapılan bir oturumda Çin tarafından sağlanan teşviklerin daha fazla fentanilin ABD’ye girerek kaos ve yıkıma yol açması arzusuna işaret ettiğini ifade etti.

Fentanil ülkede aşırı dozda uyuşturucu kullanımının önemli bir nedenidir ve ABD Çin’i Meksikalı uyuşturucu kartelleri tarafından fentanil sentezlemek için kullanılan öncül kimyasalların birincil kaynağı olarak tanımlamaktadır.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin lideri Xi Jinping arasında geçtiğimiz Kasım ayında fentanil üretimi ve ihracatını ele almak üzere varılan anlaşmanın ardından her iki ülke Ocak ayında ortak bir narkotikle mücadele çalışma grubu kurdu. İlk görüşmeler önemli olarak nitelendirilse de, ABD’li yetkililer bu kimyasalların akışını durdurmak için daha fazla eylem gerektiğini belirttiler.

Komite raporunda ayrıca Pekin tarafından fentanil öncüllerinin üretimi ve ihracatına karşı yeni cezai yaptırımların uygulanmadığına dikkat çekildi. Eski bir üst düzey Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi yetkilisi olan Ray Donovan duruşmada, Kasım ayında imzalanan anlaşmanın Çin’in yasadışı kimya endüstrisinin Batı yarımküreye tedarik zincirine verdiği desteği değiştirmediği yorumunda bulunarak daha fazla baskı uygulanması gerektiğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu