Haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının test sürüşüne katıldı.

Feridun AÇIKGÖZ/ İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro sınırının ilk etabında gerçekleştirilen test sürüşüne tanık oldu ve incelemelerde bulundu. Metro inşaatına verdikleri öneme dikkat çeken İmamoğlu, “Bu şehrin ihtiyaçlarını ciddiye alıyoruz. Metro işi öyle bir iş. İnşallah hep birlikte 700 kilometrenin üzerinde metro ağı olan bir İstanbul yaratacağız.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu yakasında 3 ilçeden geçecek 8 istasyonlu, 10,9 kilometrelik Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının ilk etabının test sürüşüne tanıklık etti. İmamoğlu, sınırın ilk etabı için yapılan test sürüşüne, CHP Sancaktepe Belediye Başkanı adayı Alper Yeğin de katıldı. İmamoğlu, test sürüşü öncesinde Samandıra Merkez İstasyonu peron katında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Pelin Alpkökin ve İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Ceyhun Avşar’dan hattın inşaat süreci ve sonrasına ilişkin detaylı bilgi aldı. Açıklamaların ardından İmamoğlu, Yeğin ve beraberindeki heyet, test sürüşü yapacak Neslihan Pepeoğlu yönetimindeki trene gitti. İmamoğlu, tren Samandıra İstasyonu’ndan Çözüm Mahallesi İstasyonu’na doğru yola çıktı. 5’inci yılında Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattının tamamını açacaklarını belirten İmamoğlu, Mart ayında Ataköy-İkitelli sınırının da açılacağını belirtti.

“BEŞİNCİ YILDA HEPSİNİ AÇACAĞIZ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro sınırının önemli bir sınır olduğunu belirterek, “Önemli bir sınır. Az önce liderimizin söylediği gibi. Bazen ‘Metroyu başlattık!’ diyorlar. İhale var, yüzde 3-4 ilerleme var, bu da demek oluyor ki ihaleyi kazanan firma, ihaleyi kazanan firma da şantiyeye yerleşti, biz devraldığımızda mevcut durum buydu, bundan sonraki süreç de bu. Bugünkü durum şu şekilde işliyor: Görevi alır almaz, sadece 4. Bu metro hattı için gerekli olan finansmanın ilk boyutunu 2019 yılında hazırlayarak çalışmalara başladık. Yani sıfırdan başladık, çok şükür 4’üncü yıla geldiğimizde büyük bir kısmını vatandaşlarımızın hizmetine açmış olacağız. 5. yıl. Sultanbeyli dahil ciddi bir seyahat kapasitesi olan bu hattımızı sadece bir yıl içerisinde vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.” dedi.

“ATAKÖY-İKİTELLİ HATTIMIZ MART AYINDA DA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞACAK”

Metroların sadece ulaşım hizmeti vermediğini, metro istasyonlarını da fırsat alanına dönüştürdüğünü söyleyen İmamoğlu, “Aynı şekilde Ataköy-İkitelli hattımız da mart ayında vatandaşlarımızla buluşacak. Daha önce olduğu gibi sadece metroları açmıyoruz. Metro yolculuğunu ayarlıyoruz, her türlü ulaşımı da yapıyoruz. İstasyonumuzu fırsat alanına çeviriyoruz. Daire Başkanımız da bunu söyledi. Bir yere kreş, bir yere Şehir Restoranı yapıyoruz. Bu sınırda başka fırsat alanlarımız da var. Bunları zamanla tekrar kamusal alana dönüştüreceğiz. Dolayısıyla çevrede de şehir restoranı yapacağız. Bizim sorunumuz şu: Tıpkı Sultanbeyli hattını bitirdiğimiz gibi, İstanbul’un en doğu noktasına taşıyacağımız projenin bir benzerini en batıdaki Beylikdüzü sınırına da taşımak istiyoruz ve daha önce yapılmadığı gibi burada da projeyi tamamlamayı planlıyoruz. Sistematik olarak hazırladığımız, finansmanını büyük ölçüde çözdüğümüz ve ihale aşamasına geldiğimiz onay, yola çıkmadan önce sadece bir mürekkep, bir kalem ve bir imzayla devletimizin istatistik raporuna dahil edilecek. İhaleye çıkan Eyüpsultan-Bayrampaşa hattındaki süreç için aynı onay verilmedi. Topluma büyük bir ihanet. “Bu İstanbul’a büyük bir ihanettir” dedi.

“BU ŞEHRİN İHTİYAÇLARINI CİDDİ ALIYORUZ”

Metro çalışmalarına verdikleri önemin altını çizen İmamoğlu, “Biz bu şehrin ihtiyaçlarını ciddiye alıyoruz. Metro işi de öyle. Çok önemli bir iş. Ciddiyeti yüksek insanlar önemli işi yapabilir. O insanlar akıldan, bilimden, teknolojiden uzak olmayan insanlar, işini bilen insanlarla çalışan, çok değerli Genel Sekreter Yardımcımız, Daire Başkanımız, müteahhit firmamız ve buradaki daha birçok değerli insan, işi bilmeyen meslektaşlarım. Burada ama finansla ilgilenen Genel Sekreterimiz ve diğer arkadaşlarımız, hepsinin ortak çabaları ile doğru zamanda, doğru finansmanı ve gerçek zamanlı, gerçek ataklıkla yürütülen çalışmayı başardık. gösteriş yapmayız, metro yaparız, ya da havaya püskürtmeyiz, metro yaparız, bu açıdan Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli sınırını çok önemsiyorum ve bunlara odaklanmıyoruz. Bize daha çok oy verenler, İstanbul halkına metro yapıyoruz. Şunu ifade edeyim. Bunu yapmaya devam edeceğiz. İnşallah her zaman 700 kilometrenin üzerinde metro ağı olan, yer altında büyük hatlar oluşturduğumuz, İstanbul’un altındaki metrolarla, raylarla döşediğimiz demiryollarıyla bir İstanbul yaratacağız. “Bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu