Haber

İran’ın alıkoyduğu 2 Yunan gemisi ve mürettebatı serbest bırakıldı

İran’ın, 27 Mayıs’ta Basra Körfezi’nde alıkoyduğu Yunanistan’a ilişkin 2 geminin ve mürettebatın hür bırakıldığı bildirildi.

Yunanistan Denizcilik ve Ada Siyasetleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Yunan bayrağı taşıyan “Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli 2 geminin aylar süren müzakerelerin akabinde bölgeden ayrıldığı belirtildi.

Açıklamada, son uzlaşıya bugün Yunanistan Denizcilik ve Ada Siyasetleri Bakan Yardımcısı Kostas Katçafadu’nun Tahran’daki temasları sonucu varıldığı söz edildi.

Yunanistan, ABD’nin talebiyle İran petrolüne el koymuştu

Yunanistan, 25 Mayıs’ta ABD’nin talebi üzerine İran petrolü taşıyan “Lana” adlı petrol tankerini alıkoymuş ve geminin taşıdığı petrole de mahkeme kararıyla el koymuştu.

Yunanistan’ın gemiyi alıkoyma kararına İran reaksiyon göstermiş, Yunanistan’ın Eğriboz Temyiz Mahkemesi, “Lana” adlı tankere 28 Haziran’da seyir müsaadesi vermişti.

İhtilal Muhafızları Ordusu da 27 Mayıs’ta Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ilişkin “Prudent Warrior” ve “Delta Poseidon” isimli 2 petrol tankerini alıkoyarak, tankerlerdeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koymuştu.

???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu