Ekonomi

Garanti Bankası 2023’te 86 Milyar TL Net Kâr Etti

Türkiye Garanti Bankası mali tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide mali tablolarına göre 2023 yılı net kârı 86 milyar 907 milyon 216 bin TL oldu. Bankanın aktif büyüklüğü 2 trilyon 201 milyar 713 milyon 095 bin TL olurken, nakdi ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek 1 trilyon 613 milyar 753 milyon 675 bin TL oldu.

Türkiye Garanti Bankası A.Ş. 31 Aralık 2023 tarihli mali tablolarını açıkladı. Bankanın konsolide mali tablolarına göre 2023 yılı net kârı 86 milyar 907 milyon 216 bin TL oldu. Aktif büyüklüğü 2 trilyon 201 milyar 713 milyon 095 bin TL olurken, nakdi ve gayri nakdi kredilerle ekonomiye sağladığı destek 1 trilyon 613 milyar 753 milyon 675 bin TL oldu. Fonlama tabanını dinamik bir şekilde yöneten Garanti BBVA, fonlama kaynakları içerisinde en büyük yükü yüzde 73 ile müşteri mevduatı oluşturmaya devam etti. Müşteri mevduat tabanı 2023’te yüzde 77 büyümeyle 1 trilyon 602 milyar 608 milyon 112 bin TL’ye ulaştı. Bankanın sermaye yeterlilik oranı yüzde 16,5, özkaynak kârlılığı yüzde 44,5, faaliyet kârlılığı ise yüzde 4,9 oldu.

Konuyla ilgili bilgi veren Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, “2023, Mayıs seçimlerinin öncesi ve sonrası birbirinden farklılaşan iki farklı ekonomi politikasının uygulandığı bir yıl oldu. Her iki dönemde de makro ihtiyati tedbir ve düzenlemeler ekonominin gidişatını belirledi.” Bankaların ana odağını döviz korumalı mevduat oluştururken, seçime kadar döviz korumalı mevduata geçiş, seçim sonrası döviz korumalı mevduattan Türk lirası mevduata dönüş ise dairenin ana gündemini oluşturuyordu. Ancak bankalar bu iki farklı dünyaya hızlı bir şekilde uyum sağlamayı başardılar. Ancak sektörün temel sorunu kârlılık ve marj yönetimiydi. devam etti. Sermaye getirileri son birkaç yılda olduğu gibi enflasyonun ve diğer sermaye getirilerinin çok altında kaldı. 2023 yılı sorunlu kredilerde son zamanların en düşük artışını yaşadı ancak yılın ikinci yarısından itibaren net bir dengelenme görülmeye başlandı ve 2024 yılı risk maliyetlerinin normale döndüğü bir dönem olacak. Bir yıl olacak.” dedi.

Baştuğ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Seçim sonrası siyasette yaşanan değişiklikle yaşanan sadeleşme, KKM dengesinin azalması, döviz kuru ve faiz oranlarının öngörülebilirliği, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumlu adımlar, ülke risk priminin yükselmesi 2023 yılının son döneminde yurt dışından gelen ilginin normalleşmesi ve artan yabancı ilgisi olumlu faktörler olarak öne çıktı. “Mart ayındaki yerel seçimlerden sonra ülkede 4 yıldır seçim yapılmaması, enflasyonla mücadeleye yönelik politikaların devam edeceği yönündeki beklentimizi destekliyor.” hayata geçirilecek.”

Artık bilanço büyümesinin de dijitalleşmeyle şekilleneceğini vurgulayan Baştuğ, “Ulaştığımız hacim ve miktar büyüklüklerinde dijitalleşmenin önemli katkısı var. Şubelerimizde yetkin çalışma arkadaşlarımız daha kaliteli ve daha aydınlatıcı hizmetler sunarken, Danışmanlık tarafının her geçen gün kitle yönetimi ve operasyonel süreçleri yapay zeka teknolojileri ekseninde yer alıyor.” Garanti BBVA olarak bugün pazarlama ve satış, fiyatlandırma, dolandırıcılık, kredi değerlendirme ve müşteri memnuniyeti gibi alanlarda makine öğrenmesinden derin öğrenmeye kadar çok farklı algoritmalarla oluşturulmuş yüzlerce modelimiz var. Önümüzdeki dönemde verimli yapay zeka teknolojisi hayatımızda olacak. Mevcut verileri analiz etmenin ötesinde, yeni veriler üretebilen, yeni içerikler sunabilen verimli yapay zeka ile daha geniş müşteri kitlesine daha kaliteli hizmet verebileceğiz. Amacımız, taşınabilir uygulamamızdaki akıllı asistanımızı, müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlayan, proaktif tekliflerle yönlendiren bireysel bir asistana dönüştürmektir. “Aynı zamanda çalışma arkadaşlarımızın ve yeni yeteneklerin mensubu olmaktan memnun olduğu ve gurur duyduğu bir kurum olmaya ve müşteri memnuniyetini çok daha yukarılara taşımaya devam ediyoruz.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına tanıklık eden şanslı bir topluluk olduğumuzu hatırlatan Baştuğ, sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye Cumhuriyeti, gayri safi milli hasılası 1 trilyon dolara ulaşan ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak. Cumhuriyet değerlerinden ilham alan özel banka şubemiz, ekonomik ve “Toplumsal kalkınma konusundaki sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bu yolculuğumuzda bize destek olan, bize güvenen başta müşterilerimiz olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu