Ekonomi

Finansal hizmetler güven endeksi Mayıs’ta yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mayıs ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

Finans sektöründe faaliyet gösteren 143 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks bir önceki aya göre 1,7 puan artarak 150’ye yükseldi.

Endeksi oluşturan anket sorularının yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu FHGE’yi yukarı yönde etkilerken, son üç aydaki hizmet talebi ve sonraki üç aydaki hizmet beklentisi aylar FHGE’yi azalan yönde etkiledi.

İş durumu ve hizmet talebi değerlendirmelerine göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre daha güçlüydü. Son üç ayda hizmet talebindeki artışa ilişkin değerlendirmeler ve önümüzdeki üç ayda hizmet talebinde artış olacağına dair beklentiler zayıfladı.

İstihdama ilişkin değerlendirmelerde, son üç ayda istihdam artışı bildirenler lehine olan eğilimin azalış bildirenler lehine, artış bekleyenler lehine olduğu görülmüştür. önümüzdeki üç ayda istihdam güçlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu