Haber

Depremden Önce Fas’ta Gizemli Işıklar Görüldü

Fas’ta 3000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği depremden dakikalar önce, Marakeş şehrinin üzerinde gizemli ışıklar görüldü.

Işıkların sosyal medyada paylaşılan görüntüsü hakkında konuşan uzmanlar, ışığın deprem ışıkları olan EQL ışıkları olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Bu yıl Türkiye ve Suriye’yi sarsan büyük sarsıntılarda ve 2017’de Meksika’da meydana gelen 7 büyüklüğündeki güçlü deprem sonrasında da benzer ışıklar görüldü.

Işıkları gösteren görüntülerden biri, Cuma günü meydana gelen yıkıcı deprem sırasında Agadir kentindeki bir konutun güvenlik kamerası tarafından çekildi.

Videoda ufukta tuhaf bir mavi ışık parıltısı görülüyor.

Ancak depremlerden önce gökyüzünde parlayan bu ışıkları incelemek, depremlerin öngörülememesi nedeniyle çoğu zaman zor olmuştur.

Daha önceki pek çok vakada, depremlerle ilişkili şimşek çakmaları, ışık topları ve düzenli şimşekler rapor edilmişti ve bu da olayın EQL olarak adlandırılmasına yol açmıştı.

Jeologlar ayrıca bu raporlardan hangisinin EQL için sağlam kanıt oluşturduğu konusunda da farklı görüşlere sahiptir.

Ancak uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırması’na göre bu raporların en azından bazılarının EQL ile makul ölçüde uyumlu olduğunu söylüyor.

Fizikçilerin, büyük depremlere neden olan bir fayın hemen yakınında meydana gelen belirli bir EQL sınıfı için bir hipotezi var.

Bazı EQL vakalarında fenomenin, elektriksel sınırların sarsılmasından kaynaklanan elektriksel yayılımla ilişkili olduğunu belirtiyorlar.

Japon jeolog Yutaka Yasui, 1973, 1965 ve 1967 yıllarında Matsushiro şehrini vuran bir dizi sarsıntı sırasında gökyüzünde parlayan kırmızı ve mavi bulutların fotografik kanıtlarını sunan ilk kişi oldu.

islahiyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu