Ekonomi

Çin, Tayvan’a silah satışı nedeniyle ABD savunma firmalarını hedef alıyor

Çin önemli bir adım atarak aralarında Lockheed Martin (NYSE:LMT), Raytheon (NYSE:RTN) ve General Dynamics (NYSE:GD) gibi önde gelen isimlerin de bulunduğu ABD savunma sektörüyle bağlantılı 12 Amerikan şirketine yaptırım uyguladı. Bugün açıklanan yaptırımlar, ABD’nin Tayvan’a silah satışına ve daha önce Çinli firmalara uygulanan cezalara doğrudan bir yanıt niteliği taşıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı, cezai tedbirlerin Çin’deki mal varlıklarının dondurulmasını ve etkilenen şirketlerin bazı üst düzey yöneticilerine seyahat yasağı getirilmesini içerdiğini belirtti. Bu kısıtlamalar derhal yürürlüğe girecek.

Bu karar, Çin’in Rusya’daki durumla ilgili olarak ABD’nin Çinli kuruluşlara yönelik gelişigüzel yaptırımları olarak algıladığı daha geniş bir tepkinin parçasıdır. Bakanlığın açıklamasında, ABD’nin Ukrayna krizi konusunda tarafsız tutumunu göz ardı ettiği ve Çin’in tek taraflı gözdağı ve ekonomik zorlama olarak gördüğü eylemlere giriştiği vurgulandı.

Çin hükümeti ayrıca ABD’yi Tayvan’a silah satışında ısrar etmekle suçluyor ve Pekin’in tek Çin politikasını ve iki ülke arasında imzalanan ikili anlaşmaları ciddi şekilde ihlal ettiğini ileri sürüyor. Çin bu satışları egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik ciddi bir ihlal olarak görmektedir.

Bu önlemlerin sonuçları henüz ortaya çıkmadı, ancak özellikle Tayvan meselesi ve Ukrayna krizi etrafında devam eden jeopolitik sürtüşme nedeniyle ABD ile Çin arasındaki gerilimde açık bir tırmanışa işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu