Haber

BM, Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıları bombalamasını kınadı

BM, Rusya’nın Kriviy Rig’de bir apartman dairesi ve diğer sivil altyapıyı bombalamasını kınadı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Herson bölgesindeki Bilozerka’da saldırı düzenlendiğini ve bir sivilin hayatını kaybettiğini kaydeden Dujarric, “BM, insancıl hukuka saygı gösterilmesi ve sivil altyapıların zarar görmemesi için ek önlemler alınması gerektiğini vurguluyor.” dedi.

Apartmana düzenlenen bombalı saldırı sonucu sivillerin yaralandığını ve hayatını kaybettiğini belirten Dujarric, BM’nin bunu kınadığını söyledi.

Dujarric, Kahovka Barajı’nın yıkılmasının ardından BM yetkililerinin hem Rus hem de Ukraynalı yetkililerle görüştüğünü ve ihtiyaç sahibi tüm sivillere ulaşmaya çalıştığını kaydetti.

Rusya’nın şu anda Dnipro Nehri’ni geçmek için güvenlik garantisi vermediğini kaydeden Dujarric, söz konusu garantinin çalışanın güvenliği için gerekli olduğunu söyledi.

Sivil altyapılara saldırı

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Sergey Lisak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Rusların Kriviy Rig kentinde bir apartmana çarpması sonucu 6 kişinin öldüğünü bildirdi.

Kentin başka bir yerinde bina ve füzenin çarptığı otomobilde yangın çıktığını kaydeden Lisak, burada 4 kişinin yaralandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu