Ekonomi

Birleşik Krallık finans şirketleri cinsiyete dayalı ücret farkının devam ettiğini bildirdi

Birleşik Krallık finans sektöründe kadınlar erkeklerden önemli ölçüde daha az kazanmaktadır; son veriler önde gelen firmalar arasında ortalama %28,8’lik bir ücret eşitsizliği olduğunu ortaya koymaktadır. Bu fark, Birleşik Krallık hükümeti tarafından yapılan bir anketin geçen yılki rakamlarına göre tüm sektörler için ulusal ortalama olan %10,7’den daha büyüktür.

En iyi 21 finans şirketinin maaş verilerinden derlenen bilgiler, cinsiyete dayalı ücret farkının bir önceki yıla göre yüzde iki puan azaldığını gösteriyor. Yine de ilerleme yavaş görünmektedir ve finans sektöründeki fark önemli boyutlarda kalmaya devam etmektedir.

Şirketler bu eşitsizliği, genellikle daha büyük ikramiyeler sunan üst düzey pozisyonlarda daha fazla sayıda erkek bulunmasına, kadınların ise daha düşük ücretli veya alt düzey rollerde daha sık bulunmasına bağlıyor.

En büyük fark Londra’daki Goldman Sachs International tarafından bildirilmiş olup, bir önceki yıl %53,2 olan ortalama ücret farkı 2023 yılında %54’e yükselmiştir. Goldman Sachs’tan bir sözcü, üst düzeylerde kadın temsilinin artırılması gerektiğini kabul etti.

Buna karşılık, Admiral Insurance %13,5 ile incelenen firmalar arasında en küçük ücret farkını bildirmiştir. HSBC, Morgan Stanley (NYSE:MS), Barclays ve JP Morgan’ın da aralarında bulunduğu diğer önemli finans kuruluşları, cinsiyete dayalı ücret farklarında küçük iyileşmeler olduğunu açıkladı.

HSBC, 2022 yılında %45,2 olan ortalama ücret farkının %43,2’ye düştüğünü bildirmiştir. HSBC çalışanlarının yarısından fazlası kadındır, ancak %62’si alt kademelerde görev yapmaktadır. Banka, üst düzey liderlik rollerindeki kadın sayısında mütevazı bir artış görmüş ve Nisan 2023 başı itibariyle bu oran neredeyse üçte bire ulaşmıştır.

Morgan Stanley’nin ücret farkı %40,8’den %40,1’e gerilerken, Barclays %35,9’dan %33,6’ya yükselmiştir. JP Morgan, Şubat 2024 itibariyle İngiltere’deki üst düzey görevlerde %29,5 kadın temsiliyle 1,5 puanlık bir düşüşle %26,1’lik bir ortalama ücret farkı bildirdi.

Standard Chartered Bank, ücret farkının %29’dan %22’ye düşmesiyle en önemli azalmayı gösterdi. Banka ayrıca, Aralık 2023 sonu itibariyle %32,5’e yükselen liderlik rollerindeki kadın sayısında da bir artış olduğunu bildirdi.

Sigortacılar ve varlık yöneticileri arasında Aviva ve Abrdn ücret farklarının azaldığını bildirirken, Legal & General hafif bir genişleme yaşadı. Birleşik Krallık hükümetinin 400’den fazla imzacısı bulunan Finans Alanında Kadın Tüzüğü, 2022’de %34 olan üst düzey kadın temsil oranının 2023’te ortalama %35’e yükselmesini teşvik etmiştir.

Mali Araştırmalar Enstitüsü, cinsiyetler arası ücret farkını, kadınların ebeveyn olduktan sonra kazançlarının önemli ölçüde azaldığı “çocuk cezaları” ile ilişkilendirmiştir. Chartered Management Institute CEO’su, ücret eşitsizliğinin giderilmesinde yavaş ilerleme kaydeden sektörlerin, para cezaları ya da devlet işlerine erişimin kısıtlanması gibi daha ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalması gerektiğini öne sürmektedir.

İncelenen veriler arasında Bank of America, Citi, Deutsche Bank, Lloyds (LON:LLOY) Banking Group, Nationwide, NatWest Bank, UBS, M&G, Phoenix, Schroder Investment Management ve St James’s Place’in rakamları da yer almaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu