Ekonomi

Bakan Yerlikaya: Kilise saldırısıyla ilgili 47 şüpheli gözaltında

Bakan Yerlikaya, kilisede Pazar ayin sırasında maskeli iki kişi tarafından gerçekleştirilen ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırının ardından yürütülen operasyonlara ilişkin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde açıklama yaptı.

Olayın hemen ardından yaptıkları açıklamada failleri kısa sürede yakalayacaklarını belirttiklerini hatırlatan Yerlikaya, İstanbul Polisinin hızlı ve kapsamlı bir çalışma başlattığını belirtti.

Yerlikaya, “Polis güçlerimiz gün içerisinde 30 farklı adrese baskın düzenledi ve şu ana kadar 47 kişi gözaltına alındı. Son olarak saat 22.00’de belirtilen adrese yapılan baskında her iki cinayet zanlısı da yakalandı. Şunu belirtmek isterim ki, Şüphelilerin tamamı yabancı kökenli.” “Biri Tacikistan’dan, diğeri Rusya’dan gelen bu iki yabancı uyruklu kişinin DEAŞ üyesi olduğunu düşünüyoruz. Her iki cinayet zanlısını olaydan 12 saat geçmeden yakalayan İstanbul Emniyetimize ve kahraman polislerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Bakan Yerlikaya, kilisede işlenen cinayete ilişkin şüphelilerin ifadelerinin alınacağını ve olayla ilgili karanlık noktaların aydınlatılacağını söyledi.

“Biz buna Türkiye’nin barışı diyoruz”

Medeniyet tacı İstanbul’un yüzyıllardır farklı din ve mezheplere ev sahipliği yaptığını ve yapmaya devam edeceğini vurgulayan Yerlikaya, “Biz buna Türkiye’nin barışı diyoruz. Ülkemizin huzurunu bozmaya çalışanlara karşıdır. Teröristler ve işbirlikçileri, ulusal ve uluslararası suç merkezleri, birlik ve beraberlik.” “Beraberliğimize teşebbüs edenlere asla ve asla göz yummayacağız. Hayatını kaybeden vatandaşımıza, ailesine ve yakınlarına bir kez daha başsağlığı diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Bakan Yerlikaya, bölücü terör örgütü başta olmak üzere her türlü terörle kararlılıkla ve kararlılıkla mücadele ettiklerini belirterek, terör örgütü DEAŞ’a yönelik 1 Haziran 2023’ten bu yana toplam 1046, 529’unun ise 529’unu gerçekleştirdiklerini söyledi. Gözaltına alınan 2 bin 86 şüpheliden 404’ü tutuklandı. Hakkında adli kontrol kararı verildiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu