Ekonomi

Altın iki haftanın en düşük seviyesinde

Altın, ABD’nin faiz oranı gidişatına ilişkin daha net bir tablo sunması beklenen enflasyon verileri öncesinde iki haftanın en düşük seviyesi yakınında seyrediyor.

Spot altının ons fiyatı 1.910 dolardan işlem görüyor. Bankalararası Dolar/TL kuru baz alınarak hesaplanan ons altın ve gram altın 1.650 TL’ye yakın işlem görüyor.

Ağustos ayına ait ABD enflasyon verilerinin, Fed’in enflasyonla mücadelesinin etkinliği ve daha fazla artışa gerek olup olmadığı konusunda daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Kelvin Wong, açıklanacak verileri değerlendirerek, “ABD enflasyon verilerinin beklenenden sıcak olması 10 yıllık tahvil getirilerini yukarıya taşıyacak ve altını olumsuz etkileyecektir.” dedi.

ABD 10 yıllık tahvil getirileri, faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentileri üzerine yakın zamanda yüzde 0,2 arttı. altındabu da yükselişi sınırladı.

Fed’in 19-20 Eylül’de yapacağı toplantıda faiz oranlarını sabit tutması beklense de bazı ekonomistler Merkez Bankası’nın 2024 Nisan-Haziran döneminden önce faiz indirimi yapmasını beklemiyor.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası tarafında enflasyonun gelecek yıl yüzde 3’ün üzerinde kalacağına ilişkin beklentiler, bankanın Perşembe günü yapacağı toplantıda üst üste onuncu kez faiz artırımına gitme ihtimalini güçlendiriyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu