Haber

Alman basını: Depremzedelere vize önündeki engeller kaldırılmalı

Türkiye’de meydana gelen depremlerin yarattığı büyük tahribat ve yapılan yardımlar Alman basınında yer almaya devam ediyor. Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Salı günü deprem bölgelerine yaptığı ortak ziyaret Alman basınında da yer aldı.

‘ŞAKALAR YETERLİ DEĞİL’

Frankfurter Rundschau gazetesinin yorumunda, depremzedelerin Almanya’daki birinci ve ikinci derece yakınlarının yanına geçici olarak yerleşebilmeleri için üç aylık vize uygulaması ele alındı ​​ve depremzedelere vize engelinin kaldırılması çağrısı yapıldı:

“Türkiye’yi ve Suriye’yi sarsan deprem, Almanya’da yaşayan birçok insanın hayatını değiştirdi. Deprem bölgelerinde yakınlarını kaybettiler, kaybolanları bulmaya çalışıyorlar, sağ kalanları merak ediyorlar. Alman siyaseti, depremzedeler ve milyonlarca insan. Almanya’da yaşayan Türk ve Suriye kökenliler de kaderleriyle uğraşmaktadır.Kendilerini bırakamayacağını anlamaktadır.Bu nedenle Baerbock ve Faeser’in deprem bölgelerine giderek dramatik durumu kendi gözleriyle görmeleri doğru bir adımdır. jestlerin de yetmediğini biliyor, depremzedeler her şeylerini kaybetmişler ve birçoğunun Almanya’da onları barındırmaya hazır akrabaları var, yine imar sürecinden önce nefes almaya ihtiyaçları var. depremzedenin pasaportu var, evinin enkazı altında kalıyor. Almanya Ukraynalılara yardımın bürokrasisiz yapılabileceğini gösterdi.”

‘DUYGUSAL AÇIKLAMA HEDEFLENDİ’

Cottbus şehrinde yayınlanan Lausitzer Rundschau gazetesinin yorumu şöyle: “İki Alman bakan, Türkiye’nin harap olmuş şehirlerini ziyaret ederek depremzedelerle görüştü. Baerbock ve Faeser’in ziyareti, Türkiye’ye taziye mesajı iletmeyi amaçlıyordu. Hem Türkiye’ye hem de Almanya’daki Türk asıllılara. Bu bir jestten öte bir şey değil, önemli bir jest.”

‘DİĞER ÜLKELER DAHA HIZLI BAŞARDI’

Ziyaretle ilgili Süddeutsche Zeitung’da yayınlanan izlenim yazısında, iki Alman bakanın ziyaretinin sembolik olduğu ancak geç geldiği belirtildi: “Berlin’den gelen ziyaret çok erken olmadı. Diğer ülkeler heyetleri daha hızlı gönderdi. Tüm gerginliğe rağmen” Türkiye ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın bile bakanı Alman mevkidaşı Baerbock’tan çok önce Türkiye’deydi.Yunan kurtarma ekipleri ülkelerine dönmeden gittikleri İstanbul’daki Kapalıçarşı’da alkışlarla karşılandı.Ermenistan’dan bile yardım geldi, Türkiye’nin güçlü bir çıkarının olduğu yeri Türkiye memnuniyetle kabul etti.” Bir fırsat doğabilir mi? Almanya ve Türkiye tarihsel olarak yakın ilişkilere sahiptir. Son yıllarda mülteci krizi ya da hapsedilen Almanlar gibi sorunlar ilişkilere gölge düşürdü. Türk Dışişlerine çağrılmak, Ankara’daki Alman büyükelçilerinin en önemli görevlerinden biri haline geldi.”

Alman kamu yayın kuruluşu ZDF’de yayınlanan izlenim yazısında, Alman bakanların ziyaretinin daha sembolik olduğu belirtildi. İçişleri Bakanı Faeser’in Hessen eyaletinde yapılacak seçimlerde başbakan adaylığını açıkladığının hatırlatıldığı yazıda, eyalette çok sayıda Türk kökenli kişinin yaşadığına ve ziyaret zamanlamasının ABD için uygun olduğuna da dikkat çekildi. Faeser: “Bakanların amacı hem Türkiye’ye hem de Almanya’ya dayanışma mesajı vermekti. Türkiye’de yaşayan ve Suriye’de akrabaları olanlar için. Bakanların deprem bölgesinde geçirdikleri birkaç saat birkaç dakikalık görüşmeden sonra yardımın nereye ve nasıl gideceğini daha iyi tahmin edebilecekleri şüpheli.” (DW Türkçe)

haber-ikizdere.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu