Haber

AK Parti, turist rehberliği mesleğinin tanımını düzenleyen ve Uzakdoğu dillerinde turist rehberliğini teşvik eden yasa tasarısını sundu.

AK Parti, turist rehberliği mesleğinin düzenlenmesi ve Uzakdoğu dillerindeki turist rehberlerinin tanıtımına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 14 maddelik yasa tasarısını TBMM’ye sundu.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, TBMM’de yaptığı açıklamada, ‘Turist Rehberliği Mesleği Kanunu ile Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ayrıntılarını paylaştı. Teklifin 14 maddeden oluştuğunu belirten Güler, “Önerimizle üniversitelerin sanat tarihi ve arkeoloji bölümlerinden lisans mezunu olan ve yabancı dil yeterliliğine sahip olanların turist rehberi olmaları kolaylaşıyor. Böylece amaçlanıyor. hem ilgili departmanların istihdam alanlarını geliştirmek hem de turist rehberlerinin kalitesini artırmak.” kullanılmış.

EĞİLMEYE CEZAİ YAPTIRIMLAR

Güler, teklifle seyahat acentelerinin, hizmet sırasında müşterilerin bilgisi ve onayı olmadan alışveriş amacıyla belirli bir işletmeye müşteri göndermeleri karşılığında kendilerine veya yönlendirdikleri kişilere rastgele menfaat sağlamaları (harutizm) nedeniyle yaptırım uygulanacağını kaydetti. sağlarlar.

İç turizmde artan Türk rehber ihtiyacının karşılanması için düzenleme teklifinde bulunulduğuna işaret eden Güler, “Özellikle değinmek istediğim düzenlemelerden biri de Çince konuşan rehberlerle ilgili yazımızdır. Çin, Kore ve Japonya’nın ülkemize turizm açısından katkısı artmaya devam ediyor. Ülkemizde çok sayıda Uzakdoğu vatandaşı yaşıyor.” Teklifimizle başta Çince olmak üzere bakanlığımızın belirlediği Uzakdoğu dillerinde turist rehberliği yapılmasını teşvik etmek amacıyla koşullar kolaylaştırılıyor. Çünkü ülkemizde bu dilleri konuşan turistlere hizmet verebilecek rehber sayısı şu anda oldukça az görünüyor. Dolayısıyla bu konuda önemli ve acil bir ihtiyaç olduğu için bu potansiyele, “Turizme katkı sağlamak adına bu konularda faturamızı kolaylaştıran tekliflerimiz de var” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu